вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Талибанците ги предупредија Авганистанците да не излегуваат на избори

Талибанците исто така ги повикаа исламските свештеници ширум земјата дека се шират гласишта дека изборите всушност се „американска заговор“.

talibanci

Поврзани вести

Талибанците ги предупредија Авганистанците да не излегуваат на претседателски избори во април бидејќи им наредиј на своите соброци да го „пореметат“ гласањето, извсти денеска портпаролот на екстремистите Забихулах Муџахид.

Талибанците исто така ги повикаа исламските свештеници ширум земјата дека се шират гласишта дека изборите всушност се „американска заговор“.

Тоа е прво формално заканување со насилство пред изборите кои се одржуваат на 5-ти април во Авганистан, наведено е во пораката која Муџахид им ја упати на медиумите.

Талибанците не прецизираа каков напад планираат за априлските избори, иако претходните избори во 2009 година сериозно беа загрозени со насилство, кога најмалку 31 цивил и 26 војници и полицајци беа убиени на денот на гласањето.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести