сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 4

Талибанците го рекетираа аеродромот во Кабул

Повеќе од две ракети експлодираа во пет часот изутрина по локално време, откако бунтовниците најавија нови операции против меѓународните сили предводени од САД и против објекти на авганистанската Влада.

talibanci

Поврзани вести

Талибанците денеска ја започнаа пролетната офанзива со ракетен напад на аеродромот во Кабул. Во нападот нема жртви, соопштија авганистанските власти.

Повеќе од две ракети експлодираа во пет часот изутрина по локално време, откако бунтовниците најавија нови операции против меѓународните сили предводени од САД и против објекти на авганистанската Влада.

Талибанските лидери се заканија минатата недела дека со новата офанзица ќе ја исчистат земјата од „нечистотијата од неверниците“.

Меѓународните сили во Авганистан – ИСАФ соопштија дека освен аеродромот во Кабул, цел на напад бил и аеродромот Баграм, кој е најголема база на ИСАФ во земјата.

Талибанците ја презедоа одговорноста за нападите на својот налог на Твитер, заканувајќи се со нови напади.

Околу 51 илјада војници на НАТО, кои се уште се во Авганистан, треба да ја напуштат земјата до декември, а само помал број од нив ќе останат подолго поради обука на авганистанските сили за безбедност и антитерористички операции.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести