понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Талибанците ја предупредуваат ИД да не се мешаат во Авганистан

on.net_.mk393679

Последни вести

Авганистанските талибанци го предупредија денеска лидерот на џихадистичката група Исламска држава (ИД) да не прави никакви обиди за дејствување во Авганистан.

– Џихадот против Американците и нивните сојузници треба да се води под едно единствено знаме, а тоа е она на талибанците на Мула Омар, изјави неговиот најблизок соработник Ахтар Мохамед Мансур.

Во писмо од Мула Омар адресирано до лидерот на ИД, Абу Бакр ал Багдади се наведува и предупредува дека талибанците ќе бидат принудени да реагираат, доколку неговата организација се обиде да се вмеша во Авганистан.

Најчитани вести