четврток, 20 октомври 2016  |  Вести денес: 55

Талибанците ослободија киднапирани професори и студенти

Талибанци во Авганистан зазедоа 80 села

Талибанци во Авганистан зазедоа 80 села

Поврзани вести

Талибанците во Авганистан денеска ослободија 33 универзитетски професори и студенти, кои беа киднапирани пред речиси две недели.

Тие се ослободени синоќа откако во нивното ослободување посредувале племенските старешини од областа и персоналот на Црвениот крст.

– Ослободени се 33 лица, од кои поголемиот број се професори на Универзитетот во Кандахар. Тие беа киднапирани додека патувале кон Кабул, истакна Ахмади.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести