Свет

Талибанците презедоа одговорност за крвавиот напад во Кабул

Талибанците презедоа одговорност за крвавиот напад во Кабул
An Afghan policeman keeps watch at the scene of a suicide bomb attack in Kabul on May 10, 2015. A Taliban suicide bomber struck a government bus in Kabul on May 10, killing three and wounding at least 16 others, officials said, the second attack on attorney general office government bus in less than a week in the Afghan capital.The bus was transporting employees of the attorney general's office to their homes when the suicide bomber on foot detonated his explosives strapped to his body, as the militants continue to press on with their annual spring offensive. AFP PHOTO / SHAH Marai (Photo credit should read SHAH MARAI/AFP/Getty Images)

Талибанците ја презедоа одговорноста за нападот врз хотелот „Парк Палас“ во Кабул, во кој беа убиени пет лица, пренесоа американските медиуми.

„Тоа беше самоубиствена мисија, извршена од еден од нашите борци. Нападот беше детално испланиран за да се удри на прославата на која учествуваа важни личности, вклучувајќи и Американци“, посочуваат талибанците во коминике, испратено до медиумите.

Според портпаролот на талибанците, Забиула Муџахид, во нападот учествувал само еден борец, вооружен со автомат „Калашњиков“, пиштол и елек со експлозиви, а не од тројца, како што информира авганистанската Влада.