петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Талибанците со нова офанзива кон Авганистан

ruska-vojska-manevri-vojna-vezba-foto-rojters-1393420686-452225

Последни вести

Талибанците деновиве ќе ја започнат пролетната офанзива во Авганистан, стои во соопштението кое го доставија до медиумите.

Офанзивата е насочена пред се, кон странските војници и дипломати.

Исламистичкото движење изрази одлучност да го продолжи џихадот, а пролетната офанзива која оваа година е наречена „Азм“ (Стабилност) ќе почне в петок.

Судирите во Авганистан, особено во планинскиот регион на границата со Пакистан, традиционално се интензивираат на почетокот на пролетта и по топењето на снеговите.

Оваа година, авганистанските сили за безбедност ќе мораат сами да се борат против талибанците поради веќе завршената меѓународната операција, под команда на НАТО.

 

Најчитани вести