недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Талибанците запалиле 400 цистерни со гориво кај Кабул

Полицијата ги бара причините за пожарот кој не стивнува, но во меѓувреме Талибанците ја презедоа одговорноста за палењето.

Kabul_Skyline

Поврзани вести

Најмалку 400 цистерни со гориво се во пламен кај Кабул, а се стравува и дека има и жртви, изјави утринава авганистанско официјално лице.

Полицијата ги бара причините за пожарот кој не стивнува, но во меѓувреме Талибанците ја презедоа одговорноста за палењето.

Според првичните ин формации запалени се цистерни на меѓународните воени сили.Според зборовите на авганистанските официјални лица, пожарот избил во петокот навечер на едно паркиралиште.

Талибанците соопштија дека го запалиле горивотот на странските трупи, и дека се работи за тактички напад.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести