четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Тања Фајон: Бројот на азиланти загрижува, можна е суспензија на безвизниот режим

tanja fajon

Поврзани вести

Опасност од суспензија секако дека постои, бидејќи бројот на азиланти се’ уште е на загрижувачко ниво. Но, во овој момент не се знае дали земјите од шенген зоната ќе побараат активирање на механизмот за било која земја од западен Балкан, рекла евро парламентарката Тања Фајон.

Таа, во разговор за агенцијата „Анадолија“ потсетила дека механизмот за суспензија на безвизниот режим стапува на сила на почетокот на следната година.

Европската унија неодамна ја усвои можноста за суспензија на визната либерализација во случај кога кај одредени земји ќе дојде до драстично зголемување на нелегалните мигранти.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести