понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Таубате, претставник на Јужна Америка во Доха

sport

Последни вести

Бразилскиот тим Таубате е победник на панамериканскиот ракометен турнир на шампионите, и со тоа учесник на IHF Супер Глоб во Катар во август оваа година. На Барселона на Кирил Лазаров, која ќе ја брани титулата освоена минатата година, ќе и се приклучат Етуал од Тунис, Ел Џаиш од Катар и актуелниот првак на Европа Фленсбург.

Таубате оваа година беше домаќин на панамериканскиот клубски ракометен турнир. Во конкуренција на чилеанскиот претставник Лутерано, аргентинските тимови Колехио Вард и Сагвиња Балесте, како и бразилскиот Пињеирос го освои првото место и ќе го претставува својот континент втора година по ред во Доха. Последната дилема е кој ќе ја претставува Австралија, а голем фаворит е минатогодишниот учесник на IHF Супер глоб, Сиднеј.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести