сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Тажна вест: Почина музичарот Јанко Узунов

930D47610A778944B6717986E9B5BF87

Последни вести

Ненадејно денеска, во шеесет и третата година од животот почина музичарот Јанко Узунов.

Тој во текот на сета своја богата музичка кариера во македонската јавност беше доживуван како „момчето со мандолината“, според хитот што во 1976 година го испеа со Цветанка Ласкова на Фестивалот во Опатија.

Јанко Узунов починал неочекувано, во Берово, на семеен одмор. Тој е роден во 1951 – та година во Валандово, а музичката кариера ја започнува на почетокот на седумдесеттите години на минатиот век со првата снимка, “Магдалена”, песна на Димитар Масевски.

Последните години Јанко Узунов беше насочен на работата на своето приватно училиште по гитара.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести