недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Театарот за деца и младинци ќе се реновира

Покрај реконструкцијата, Театарот за деца и младнци ќе добие и современа сценска опрема, во рамки на проектот за нова сценска технологија на македонските театри.

kanceskateatar

Поврзани вести

Театарот за деца и младинци од септември 2015 ќе има реновиран и проширен простор, најави денеска министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска која беше во работна посета на оваа единствена национална театарска установа за деца.

Покрај реконструкцијата, Театарот за деца и младнци ќе добие и современа сценска опрема, во рамки на проектот за нова сценска технологија на македонските театри.

Овој театар постои 24 години, а во просторот што ќе се реновира работи 16 години. Просторот има 30-ина метри квадратни со 123 седишта во партер. Во изминатиот период ансамблот беше доекипиран со шест актери.

Театарот за деца и младинци е меѓу најнаградуваните професионални театари во Македонија: 36 меѓународни награди, девет гран-при за најдобра претстава. Годишно изведува околу 200 претстави и е посетен од околу 20.000 гледачи.

Најнова претстава на театарот е „Нашиот клас“, за деца над 14 години, по текст на Тадеуш Слобоѓанек и во режија на Владимир Милчин, која премиерно беше изведена минатата недела.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести