среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 48

„Тедико“ должи 26 илјади евра данок, но нема да ги затвора маркетите

Маркетите на „Тедико“ ќе бидат затворени денеска, евентуално во петок и фирмата ќе оди во стечај, се најчестите шпекулации кои деновиве кружат во јавноста. Споственикот на маркетите, Раде Трајковски, пак ја смирува ситуацијата и вели дека затворање на маркетите нема да има и многу му е жал што овие шпекулации доаѓаат токму од неговите вработени.

200517788-001

Поврзани вести

Маркетите на „Тедико“ ќе бидат затворени денеска, евентуално во петок и фирмата ќе оди во стечај, се најчестите шпекулации кои деновиве кружат во јавноста.

Сoпственикот на маркетите, Раде Трајковски, пак ја смирува ситуацијата и вели дека затворање на маркетите нема да има и многу му е жал што овие шпекулации доаѓаат токму од неговите вработени.

„Да, точно е дека во моментов имаме финансиски потешкотии, на неколку пати маркетите ги вративме во живот. Но, не е во ред да се шират вакви дезинформации. Најтрагично е тоа што тие доаѓаат токму од самите вработени. Јас како сопственик немам намера да затворам ниеден маркет и одговорно тврдам дека „Тедико“ ќе продолжи да работи“, вели Трајковски.

Според финансиската листа, која вчера ја објави Управата за јавни приходи, и меркетите „Тедико“ се најдоа на оваа листа. Тие и должат на државата за неплатен данок 1.618.957 денари или 26.325 евра.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести