четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 58

„Техникал текстил“ ќе отвори над 500 нови работни места во Штип

Германската компанија „Техникал текстил“ донесе одлука да инвестира во ТИРЗ Штип со што ќе се отворат нови од 500 до 600 работни места, со можност за зголемување на бројот на вработувањата.

vlada-na-rm-

Поврзани вести

Германската компанија „Техникал текстил“ донесе одлука да инвестира во ТИРЗ Штип со што ќе се отворат нови од 500 до 600 работни места, со можност за зголемување на бројот на вработувањата.

За оваа одлука, сопственикот на компанијата, Џенс Вандланд, го извести премиерот Никола Груевски при денешната средба.

Според планираното, реализацијата на инвестиција се очекува да започне во август оваа година.

Новата инвестиција во ТИРЗ Штип ќе чини 12 милиони евра.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести