вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Тела на починати од ебола скапуваат по улиците на Сиера Леоне

Според Светската здравствена организација од ебола во Сиера Леоне до сега починале 600 лица.

ebola

Последни вести

Во Сиера Леоне мртви тела од починати од ебола скапуваат по улици поради штрајк на работниците на гробиштата кои се жалат дека не се доволно платени, пренесуваат агенциите.

– Ситуацијата е многу непријатна и вознемирувачка, изјавил портпаролот на министерството за здравство во Сиера Леоне и додал дека САД имаат пари да помогнат финансиски.

Според Светската здравствена организација од ебола во Сиера Леоне до сега починале 600 лица.

Во Шпанија медицинскиот персонал од болницата во Мадрид, каде се сместени донесените четири заразени лица од Африка, се побунија поради условите во кои работат. Тие наведуваат дека две заразени лица не требало да ги пренесуваат во Шпанија бидејќи биле во краен стадиум.

Медицинска сестра од Шпанија е првата личност заразена од овој вирус во Европа, изјавиле официјални лица од Шпанија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести