петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Телефонски разговор меѓу Меркел и Путин

RUSSIA-GERMANY-DIPLOMACY

Последни вести

Германската канцеларка Ангела Меркел синоќа остварила телефонски разговор со рускиот претседател Владимир Путин. Главна тема на разговорот била посетата на шефот на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ), Дидие Буркхалтер на Москва, планирана за в среда.

Меркел, како што изјави портпаролката на Владата во Берлин, изразила задоволство поради ослободувањето на членовите на мисијата на ОБСЕ.

Двајцата лидери разговарале и за организирањето на тркалезна маса, под покровителство на ОБСЕ, со цел пред претседателските избори во Украина да се отвори патот за националниот дијалог.

Меркел, како и американскиот претседате, Барака Обама потенцира дека повеќе би сакала ситуацијата во Украина да се реши по дипломатски пат.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести