Свет

Телефонски разговор меѓу Меркел и Путин

Телефонски разговор меѓу Меркел и Путин

Германската канцеларка Ангела Меркел синоќа остварила телефонски разговор со рускиот претседател Владимир Путин. Главна тема на разговорот била посетата на шефот на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ), Дидие Буркхалтер на Москва, планирана за в среда.

Меркел, како што изјави портпаролката на Владата во Берлин, изразила задоволство поради ослободувањето на членовите на мисијата на ОБСЕ.

Двајцата лидери разговарале и за организирањето на тркалезна маса, под покровителство на ОБСЕ, со цел пред претседателските избори во Украина да се отвори патот за националниот дијалог.

Меркел, како и американскиот претседате, Барака Обама потенцира дека повеќе би сакала ситуацијата во Украина да се реши по дипломатски пат.