сабота, 22 јули 2017  |  Вести денес: 44

Телефонски разговор на Путин и Обама – Што се договорија?

Претседателите на Русија и САД, Владимир Путин и Барак Обама денеска имаа телефонски разговор, при што ја потврдија нивната подготвеност за зајакнување на кординацијата при воените акции во Сирија, соопшти вечерва Кремљ.

sirija-putin-obama

Поврзани вести

Претседателите на Русија и САД, Владимир Путин и Барак Обама денеска имаа телефонски разговор, при што ја потврдија нивната подготвеност за зајакнување на кординацијата при воените акции во Сирија, соопшти вечерва Кремљ.

Во соопштението се посочува дека иницијатор на телефонскиот разговор била Русија.

Според Кремљ, Путин побарал од Обама да помогне во одделувањето на умерената опозиција од Фронтот ал Нусра, кого Москва го смета за терористичка организација.

Најчитани вести