понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Телеграф.рс: Фијаско – На протестите во Македонија само 18.000 луѓе

fijasko_telegraf

Последни вести

Антивладиниот протест под слоганот „За Македонија“ во организација на највлијателниот опозициски СДСМ на Зоран Заев, каде опозициските сили најавуваа и очекуваа 100. 000 граѓани доживеа крах, со оглед на тоа што пред владата не се појави ниту една петина од очекуваната маса, пишува Телеграф.рс.

Српскиот портал нагласува дека и покрај помпезните најави на опозицискиот лидер Заев кој најави историски протест во престолнината на Македонија, се испостави дека македонскиот народ не ја поддржува неговата политика, туку смета дека Заев се обидува да дојде на власт „преку црно сценарио и деструктивна политика“, наместо да понуди квалитетна програмска платформа и конкретни проекти.

„Дури и оние што денеска излегоа на улиците за да му пружат поддршка на Заев изразија незадоволство затоа што неговиот претходник Бранко Црвенковски организирал многу поголеми собири и протести, како оној од 2010-тата на кој успеа да собере околу 50.000 луѓе“, пишува Телеграф.рс.

Најчитани вести