четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

„Телеком“ ќе исплаќа дивиденда на крајот на април

telekom

Поврзани вести

Телекомуникацискиот оператор „Македонски телеком“ дивидендата за изминатата година ќе ја исплаќа во период од 23-ти до 30-ти април оваа година, стои во предлог Одлуката за исплата на дивиденда, објавена на Македонска берза.

Нето добивката на компанијата остварена минатата година изнесува две милијарди 716 милиони 252 илјади и 939 денари за исплата на бруто дивиденда во која што е вклучен данок на добивка, персонален данок на доход и данок задршка.

Датумот на евиденција според кој се определува листата на акционери кои имаат право на дивиденда за минатата година е 10-ти април 2014, а последен ден на тргување е седми април.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести