сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Телепортирана честичка на оддалеченост од 25 километри

teleportacija (1)

Последни вести

За првпат група физичари успешно телепортираа квантна сотојба на еден фотон на оддалеченост од 25 километри.

Експериментот покажува дека за процесот на телепортација поважна е квантната состојба отколку физичкиот состав на фотонот.

Воедно, соборен е рекордот во оддалеченост за телепортација кој истиот тим го постави пред 10 години кога телепортираа протон на 6 километри оддалеченост.

Николас Гисин од Универзитетот во Женева и негови колеги успеаја да телепортираат квантна состојба на фотон во кристал кој се наоѓал на оддалеченост од 25 км. Со тоа докажаа дека квантната состојба на фотонот е информација што може да се телепортира со користење оптички кабел.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести