договор со Бугарија

Пронајдени се 58 резултати на тема „договор со Бугарија“
Македонија

Димитриевски од СДСМ во Страцин се поклони за загинати бугарски војници, без македонско знаме и без почит кон македонската историја (ФОТО)

Новоизбраниот градоначалник на општина Куманово од СДСМ, вчера без македонско знаме им се поклони на загинатите војници од Втората...
ТОП Македонија

Каракачанов потврдува што потпишал СДСМ: Ако не се согласиме дека Гоце Делчев и Илинденците се Бугари, ќе има меѓународни последици

Челникот националистичката ВМРО-БНД Красимир Каракачанов, кој е и вицепремиер и министер за одбрана на Република Бугарија по повод...
Македонија

Експрес: Капитулацијата на Заев и Димитров со трајни последици за Софија постојат сите јазици, освен македонскиот јазик

Бугарското министерство за правда преку тендер за преводи на странски јазици ја открива тактиката на владата во Софија за непризнавање...
Македонија Политика

Милошоски: Неменувањето на еден македонски учебник може на Софија да ѝ даде легално право да нè блокира

Денеска повторно би сакал да се осврнам на еден дел од штетниот договор помеѓу Македонија и Бугарија, кој што го потпиша господинот...
ТОП Политика

Милошоски: Со меѓувладина комисија за спроведување на договорот, Бугарија ќе добие легално право да ја попречува Македонија

Особено е штетен и ризичен, сега и во иднина, членот 12 од договор за добрососедство меѓу Македонија и Бугарија во којшто е предвидено...
Македонија

Каракачанов објасни што е потпишано: Иднината на Македонија е или во голема Албанија или во голема Бугарија

Бугарскиот колега на Радмила Шекеринска националистот Красимир Каракачанов не се стеснува и среде Скопје да ги нагласи иреденстистички...
Македонија Политика

Мицкоски: Во договорот со Бугарија не се издвоени македонскиот народ и македонската нација како посебна идентитетска целина

ВМРО-ДПМНЕ потенцира и тврди дека неспособната влада на господинот Зоран Заев потпиша штетен договор со Република Бугарија. Ние сме...
ТОП Македонија

Резултат од политиките на СДСМ: Каракачанов среде Скопје „Нема зошто да го делиме Гоце Делчев, тој е Бугарин“ (ВИДЕО)

Министерот за одбрана на Бугарија, Красимир Каракачанов, и лидер на националистичката ВМРО-БНД во изјава за бугарската тв НОВА среде...
ТОП Македонија Политика

ВМРО-ДПМНЕ: Антинародната и марионетска влада на СДСМ треба да се повлече од шетниот договор со Бугарија

ВМРО-ДПМНЕ се залага за пријателски и добрососедски односи со Република Бугарија која е пријателска земја, и за пријателство помеѓу...