Стратегија за бегалци

Пронајдени се 21 резултати на тема „Стратегија за бегалци“
Македонија Политика

Стојановска: Царовска не одговора како ќе вработува бегалци и странци кога 218.000 граѓани бараат работа

Власта креира хаос и неизвесност и во налетот на брзоплети „реформи за живот“, неспособната влада на премиерот Зоран Заев ја предложи...
Македонија

Граѓаните од 17 општини велат „не“ за стратегијата на СДСМ, потписи денеска и во Куманово, Кавадарци и Охрид

Граѓаните масовно го изразуваат својот револт од плановите на СДСМ во Македонија да се градат живеалишта за мигранти. Жителите на Куманово,...
Македонија

Жители на Ѓорче Петров: Средствата предвидени за мигрантите може многу подобро да се искористат за граѓаните на Македонија (ВИДЕО)

Граѓаните на општина Ѓорче Петров се населување и интегрирање на бегалци и мигранти, како во нивната општина, така и во цела Македонија. „Мигранти...
Македонија Политика

ВМРО-ДПМНЕ Прилеп: СДСМ без обѕир кон граѓаните потврдија дека ќе градат станбени згради за мигрантите

Вчера на седницата на Советот на Oпштина Прилеп, уште еднаш јавно и без малку обѕир кон прилепчани потврдија дека ќе градат станбени...
Македонија

Советниците на СДСМ од Прилеп не гласаа за одбивање на Стратегијата за вдомување на мигранти- ја напуштија седницата

Советниците на Општина Прилеп во четвртокот требаше да дискутираат по една точка на дневен ред предлог одлука за определување на местата...
Македонија

З. Иванов: Во државите кои ги примија мигрантите рапидно е зголемен бројот на сексуални и терористички напади

Директорот на Агенцијата за разузнавање Зоран Иванов на денешната седница на собраниската Комисија за труд и социјална политика каде...
Македонија Политика

ОК на ВМРО-ДПМНЕ Кавадарци: Владата планира да направи мигрантска населба, но ние нема да дозволиме да се наруши безбедносната состојба во градот

Владата на СДС планира во Кавадарци да направи мигрантска населба. СДСМ донесе акциски план за вдомување на 200.000 мигранти на територијата...
ТОП Македонија

Битола, Прилеп и Дојран ѝ порачаа на Владата дека немаат капацитети за населби за мигранти и бегалците

Битола, Прилеп и Дојран порачаа до премиерот Зоран Заев и Владата дека нивните општини немаат капацитети за населби за мигранти и бегалците,...