петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 37

Температури од -25 измерени во централна Романија

minus

Последни вести

Температурите во централниот дел на Романија се намалија утринава до минус 25 степени Целзиусови.

Оваа температура била измерена во градот Миеркура Чук, наречен уште и Малиот Сибир, кој се наоѓа во романскиот округ Харгита, пренесува БТА.

Најниската температура во месец февруари, која е измерена во овој округ, изнесува минус 35 степени во 1987 година.

Најчитани вести