вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 32

Тензично во Мостар: Полицијата ја чува линијата на етничкото разграничување

Од седми февруари не стивнува бесот и гневот на населението

mostar na sedmi fevruari

Поврзани вести

Полицијата во Мостар во последните седум дена е густо распоредена долж Булеварот, поранешната линија на одвојување на Бошњаците и Хрватите, а наместо смирување на состојбата таму има секојдневни тензии.

Физички напади, палење на институции и партиски централи, како и изјави кои што вознемируваат и предизвикуваат страв во градот кој што е етнички поделен уште од времето на војната.

На седми овој месец, во текот на протестите и нередите во Mостар беа запалени шест згради на градски и институции на кантоните, како и објекти на политички партии. Оттогаш секој ден се одржуваат протести на кои што се собираат стотина граѓани.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести