недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Тензиите во Украина може да доведат до зголемување на цената на гасот во Европа

gas

Поврзани вести

Тензиите во Украина може да доведе до прекин во снабдувањето на гас во Европа и зголемување на цените за следната зима. Ова го изјави директорот на италијанската енергетска компанија „ЕНИ“, Паоло Скарони. Според него, на особен ризик ќе бидат подложени Италија, Австрија и Јужна Германија, бидејќи овие земји се главните пазари, на кои се испорачува рускиот гас преку територијата на Украина, пренесе „ИТАР-ТАСС“.

Шефот на „ЕНИ“ неколку пати истакна дека компанијата ја поддржува реализацијата на проектот „Јужен поток“, што ќе овозможи достава на руски гас во Европа, заобиколувајќи ја Украина.

Претходно украинскиот пратеник Олег Лјашко предложи да се утврди вредноста на транзитот на рускиот гас по територијата на Украина кон земјите од Европа во износ од 500 долари за 1.000 кубни метри и „во случај дека Русија одбие да плати, веднаш да се прекине транзитот“.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести