петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Тепачка меѓу имигранти во Франција, најмалку 24 повредени

policija

Последни вести

Најмалку 24 лица се повредени при масовна тепачка на стотици имигранти во пристанишниот град Кале во северна Франција, објави МИА.

Според локалната полиција, во тепачката, во која биле користени и метални прачки, учествувале меѓу 200 и 300 имигранти по потекло од Судан и Еритреја.

Инцидентот се случил во илегалниот камп наречен „Нова џунгла“, кој се наоѓа во близина на еден центар, кој им дели храна на имигрантите. Во кампот престојуваат меѓу 1.800 и 2.000 имигранти.

Кале е главно собиралиште на имигрантите кои се обидуваат да стигнат до Велика Британија. Според податоците на француската полиција, во „Нова џунгала“ и во неколку слични кампови во Кале се сместени околу 2.500 имигранти, во најголем број од Авганистан, Судан, Еритреја и Сирија

Најчитани вести