сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Тепачка во турскиот парламент

Опозицијата тврди дека предложените мерки ќе му овозможат на Ердоган да ја запре истрагата за корупција

tepacka turski parlament

Поврзани вести

Во турскиот парламент се случила тепачка во текот на дебатата околу скандалот поврзан со корупција во кој што е вмешана владата на премиерот Реџеп Таип Ердоган.

Во тепачката еден од опозициските пратеници добил удар во лицето и завршил во болница.

Судирот се случил во еден момент кога парламентот се подготил да ја прифати дебаата за критикуваниот нацрт на законот со кој што ќе се заостри владината контрола над судството.

Турската влада е соочена со истрага за корупција и тоа е една од најсериозните закани на нејзината власт.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести