Балкан

Тепачки меѓу бегалците во Идомени

Тепачки меѓу бегалците во Идомени
Migrants from Afghanistan clash with Syrians during a food distribution organized by the local football team Olympiacos Piraeus on March 17, 2016 on the pier of the port of Piraeus near Athens, where about 4000 migrants have been stranded for several days. / AFP / PANAYOTIS TZAMAROS

Рано утрово меѓу бегалците во Идомени на грчко-македонската граница избувнале тепачки, јавуваат грчките медиуми.

Според грчката полиција, како што јави дописникот на МИА од Атина, во инцидентите, што се случиле на железничката пруга, учествувале околу 30 лица, кои го оштетиле стаклото на кантината во кампот.