понеделник, 24 јули 2017  |  Вести денес: 75

Тереза Меј ја презема премиерската функција од Дејвид Камерон

Камерон денеска ќе ја одржи својата последна седница во Парламентот на која ќе одговара на прашањата на пратениците, по што својата оставка ќе и ја предаде на кралицата Елизабета Втора, во Бакингемската палата, пренесоа француските медиуми.

Theresa May

Последни вести

Британскиот премиер Дејвид Камерон денеска ќе ја напушти функцијата, а негово место ќе дојде досегашната министерка за внатрешни работи Тереза Меј, откако на референдумот на 23 јуни Британците го подржаа излегувањето од Европската Унија и со тоа го шокирааа светот.

Камерон денеска ќе ја одржи својата последна седница во Парламентот на која ќе одговара на прашањата на пратениците, по што својата оставка ќе и ја предаде на кралицата Елизабета Втора, во Бакингемската палата, пренесоа француските медиуми.

Според протоколот, кралицата ќе ја повика Тереза Меј да формира влада, а потоа новопоставената премиерка ќе и се обрати на нацијата од пред својата нова резиденција, на Даунинг стрит број 10.

Најчитани вести