недела, 20 август 2017  |  Вести денес: 0

Тереза Меј: Јас одлучувам кога ќе почне Брегзитот

Портпаролот на британската премиерка за „Фајненшл тајмс“ изјави дека одлуката кога ќе се покрене Брегзит ја носи Меј, а не министрите.

tereza

Последни вести

Британската премиерка Тереза Меј денеска ја демантираше изјавата на министерот за надворешни работи Борис Џонсон дека Велика Британија ќе покрене формални преговори за Брегзит на почетокот од идната година.

Портпаролот на британската премиерка за „Фајненшл тајмс“ изјави дека одлуката кога ќе се покрене Брегзит ја носи Меј, а не министрите.

– Ставот на Владата е јасен. Премиерката изјави дека нема да го активира член 50 пред крајот на годината. На крај, тоа е нејзина одлука, истакна портпаролот.

Меј исто така ги отфрли наводите на претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск дека Велика Британија „многу веројатно“ ќе биде подготвена да ги почне преговорите за излез од ЕУ во јануари или февруари следната година.

Најчитани вести