петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 59

Термо камера како заштитна мерка на скопскиот аеродром

kamera

Поврзани вести

Патниците кои слетаа од Ајховен и Виена ги регистрираше и термалната камера на министерството за здравство, како една од мерките за заштита од ебола, вирусот убиец раширен во западна Африка, јавува ТВ Алфа.

Веднаш штом пристигнаa пасошката контрола на патниците им подели флаери во кој пишува како да се заштитат од вирусот и кои се симптомите.

Камерата која мери телесна температура, како прв знак за зараза, е поставена на неколку метри од вратата за излез и патниците се уште не знаат за што служи. Екранот покажува колкава е температурата на патниците. Секој што има повисока температура од 37 со 4 степени компјутерот свири и прави непријатност кај патникот.
Задржувањето на патничката со покачена температура траеше околу 15 минути. Жената се возбуди дополнително па температура се покачи уште за некој степен. Персоналот на аеродромот и објасни за моралноста од таквата мерка за заштита.

Од еден авион слетуваат од 150 до 200 патници, но тие не доаѓаат од ризичните земји во кои има регистрирано случаи на ебола. Денеска на скопскиот аеродром предвидени се 20 слетувања, а на термалната камера ќе поминат околу 3000 патници кои пристигнуваат од различни европски земји.

Здравствените власти порачаа да не се патува во афричките и во тие земји каде има регистрирано случај на ебола.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести