вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 11

Терористички напад во Нигерија, најмалку 20 загинати

teror1

Последни вести

Најмалку 20 луѓе загинаа денеска во терористички напад во градот Гомбе во североисточниот дел од Нигерија, изјави претставник на нигериското одделение на Црвениот крст.

Експлозијата се случила на автобуска станица во момент кога на неа имало голем број луѓе.

Засега никој не презеде одговорност, но досега такви акции преземаа екстремисти од исламмистичката група Боко Харам која води војна со властите во тој дел од Нигерија, населена претежно со муслимани.

Најчитани вести