Свет

Терористички напад во Канада, убиени шест луѓе во џамија

Терористички напад во Канада, убиени шест луѓе во џамија

Шест лица се убиени,a осуммина повредени, кога вооружен напаѓач отворил оган во џамија во градот Квебек во текот на вечерните молитви, соопштија локалните медиуми.

Еден од сведоците за Ројтерс претходно изјави дека тројца мажи почнале да пукаат кон околу 40 лица што биле во Исламскиот културен центар во Квебек. Франс прес пишува дека две маскирани лица влегле во џамијата, во која имало 60 до 100 луѓе, и почнале да пукаат.

b9222dcffd2eb2334c40212b4affa65987c69d35

Според полицијата двајца се уапсени, додека за еден има сомнение дека е во бегство, но ситуацијата е под контрола.

Локалните медиуми пренесуваат дека еден од напаѓачите имал калашњиков. За еден од нив се тврди дека има 27 голдини и потекнува од Квебек, но засега овие информации не се потврдени.

Канадскиот премиер Џастин Трудо изјави дека го осудува овој „терористички напад врз муслиманите“, а дека случајот се истражува како терористички напад потврди и полицијата.

22