понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Терористите држат едно лице во заложништво

napagaci

Последни вести

Терористите држат едно лице како заложник, потврдија француските власти, по престрелката која се случи изутринава во Дамартан ен Гуел.

Тешко вооружени полициски сили, поддржани со неколку хеликоптери се наоѓаат на самото место, држејќи ги под опсада грабнувачите кои се сокрија во една мала печатница, каде држат како заложеник едно лице.

Печатницата се наоѓа во индустриската зона на Дамартан ен Гуел и нема индивидулани куќи.  Дамартан ен Гуел е гратче која се наоѓа на 40-тина километри североисточно од Париз.

Министерот за внатрешни работи Бернар Казенев потврди дека операцијата е во тек, но дека засега не е дадена наредба за напад.

Двајцата терористи кои го извршија нападот во Шарли Ебдо, беа формално идентификувани откако изутринава грабнале автомобил од марката Пежо 206. По што тие биле пресретнати од полициска или жандармериска контрола, при што имало престрелка и терорристите се сокриле во печатницата.

Првите информации дека има загинати и повредени беа демантирани од француските власти.

Најчитани вести