вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Теророт врз новинарите на прес – конференциите во СДСМ продолжува

zaev22222

Последни вести

Јас ве молам, ветив и пред јавност, ова не доликува на СДСМ, ние се бориме да го почитуваме правото на секој новинар, на секој поединец, на секој! Овде сме денеска во наша куќа. Ве молам со внимание, ова е транспарентна партија ќе одговори на сите прашања, ќе одговори на сите прашања без разлика какви се. На овој начин лидерот на СДСМ Зоран Заев вчера мораше да ја смирува толпата да не продолжи со исвиркувањата и навредите кон новинарите кои поставија прашања кои не се во согласност со политиката на опозициската партија и кои директно се однесуваа на инволвираноста на Заев во случајот „Пуч“.

Лидерот на СДСМ, најверојатно поучен од претходните пишувања во медиумите за тоа дека на прес – конференциите на СДСМ за новинарите што Заев лично во неколку наврати ги оценил како непрофесионални и неподобни е исто како да се наоѓаат на настан на неофашистичката „Златна зора“, вчера мораше да ја смирува толпата, за да докаже дека, ете во СДСМ навистина владее демократијата на едно „високо“ ниво и дека пишувањата за теророт врз новинарите се една обична измислица. Но, факт е дека да се биде новинар кој е задолжен за следење на прес – конференциите на Заев е вистинска храброст.

На вчерашната прес – конференција на „Павелшатевска“ додека новинарка од медиум, за којшто Заев во претходните пресконференции го оквалификува како непрофесионален и неподобен, најпрофесионално постави прашање за тоа како ќе ги погледне во очи оние што навиваат за него, доколку во рамки на судскиот процес се испостави дека е виновен, насобраната толпа прво почна со исмевање, а потоа и со извикување и исвиркување на новинарката.

Забележително е и тоа дека, дел од оние во позадина не го кријат своето мислење па упатуваат навреди од типот:

-Гнидо една! Затоа ли те ставија уредник! Многу ти беше наместо прашањето!?

Претходно и ТВ Сител пишуваше за начинот на кој насобраната толпа на пресконференциите на СДСМ се однесува кон дел од новинарите. Во текстот „На пресконференциите на СДСМ како на настан на фашистичката „Златна зора“ ТВ Сител објави дел од заканите упатени кон нив и кон нивните новинари:

– Ќе ти ја скршам главата. Ќе видиш што ќе ти се случи. Дојди ти во Струмица да поставуваш вакви прашања. Кај ќе одиш кога ќе се смени власта.

Ова се само дел од заканите кои новинарите од медиумите за кои Заев смета дека не се професионални секојдневно ги добиваат на партиските активисти на СДСМ.

На пресконференцијата на Андреј Жерновски новинарот на Нетпрес од една од поддржувачките на опозицијата беше прашан дали на настанот има новинар од Сител и ако има да и’ покаже кој е тој, за таа „убаво да му кажела како се известува“.

А за истата таа пресконференција, ако се сеќавате, ТВ Сител објави дека малку фалело нивниот новинар да си замине натепан од братучедот на Радмила Шеќеринска.

Иако, во неколку наврати  на вчерашната прес – конференција обезбедувањето на Заев се обиде да ја смири толпата, па и самиот лидер на партијата повика на внимание, теророт врз дел од новинарите (и тоа оние за кои како што рековме, во неколку наврати Заев ги оквалификува како провладини, неподобни и непрофесионални) и натаму продолжува.

Очигледно, ќе треба да поминат уште многу прес – конференции или т.н. бомби за да се искоренат навиките што овие редовни послушници на опозицијата ги стекнале низ минатите настани.

Скандирање, исвиркување, непочитување, ширење говор на омраза. Тоа е вистинското лице на сите оние што стојат во позадина, додека ние како новинари најпрофесионално се трудиме да си ја завршиме нашата работа.

Евидентно е и дека постојат голем број колеги, кои се оградуваат или се воздржуваат да постават прашање и да си ја завршат својата работа професионално, токму поради тоа што се свесни дека постои голема можност да бидат навредувани и исвиркани од толпата, на која ете не и се допаднало прашањето, затоа што не е во согласност со она што го зборува нивниот лидер.

Очигледно, Заев ќе треба да упати уште многу јавни повици до толпата за да ги искорени старите навики и да докаже дека седиштето на СДСМ е „куќа на демократијата“.

Најчитани вести