вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Тешки борби за сирискиот град Ајн ел Араб

460978_sirija2_f

Последни вести

Тешки борби продолжија денеска кај стратешки важниот курдски град во Сирија, Ајн ел Араб недалеку од границата со Турција, кој под опсада го држат џихадистите на Исламската држава, јави агенцијата АФП.

Екстремистоте се приближија на неколку километри источно и југоисточно од градот, и покрај воздушните удари на американските сили кои ги поддржуваат курдските борци.

Преку границата во Турција се слушнале минофрлачки гранати и се гледаат облаци од бел чад.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести