четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 22

Тешки денови за семејството на Мандела

mendela

Поврзани вести

Семејството на Нелсон Мандела ја даде првата изјава по неговата смрт, опишувајќи ги наредните денови како особено тешки, пренесе „Би-Би-Си“.

„Столбот во нашето семејство веќе го нема“, изјавил семејниот портпарол. „Во нашите срца и души тој секогаш ќе биде со нас“, додаде генерал -полковник Темба Матанзима .

Погребната поворка со телото на Нелсон Мандела три дена ќе ги обиколува улиците на Преторија пред погребот на 15-ти декември.

Во среда, четврток и петок телото на Мандела ќе биде поставено во зградата на Владата.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести