петок, 21 јули 2017  |  Вести денес: 0

Тешка сообраќајка во Штип, повредени две лица

soobrakajka-aaa3_2015117195159

Последни вести

Тешко повреден е возач на мопед во сообраќајната несреќа што се случи во 14 часот на улицата Брегалничка во близина на штипската Млекарница.

Портпаролот на СВР-Штип, Гордана Панајотова информира дека во несреќата учествувале мопед и патничко моторно возило Голф.

Според првичните информации од увидот на несреќата и мопедот и автомобилот се движеле во ист правец при што дошло до судир. Во штипската Клиничка болница е хоспитализиран 56-годишниот возач на мопед и неговата 53-годишна сопатничка, кои се од штипската населба Три чешми. Лекарите веднаш им пружиле медицинска помош, возачот на мопедот се здобил со тешки телесни повреди скршеница на десното колено, а  неговата сопатничка е со лесни телесни повреди. Со патничкото моторно возило Голф управувал 29-годишен жител на карбинското село Оџалија.

Панајотова додава дека и синоќа во Кочани имало сообраќајна несреќа во која учесници се малолетен возач на мопед и паркирано товарно возило. Шеснаесетгодишниот малолетник кој управувал со мопедот и неговиот 12-годишен  сопатник удриле во паркираното тешко товарно возило. И двајцата малолетници се пренесени во Клиничкиот центар во Скопје и се во стабилна здравствена состојба. Од СВР-Штип апелираат возачите на мопеди да носат кациги со цел да се заштитат при незгодите.

Најчитани вести