Крими хроника

Тешка сообраќајна несреќа во близина на Струмица

Тешка сообраќајна несреќа во близина на Струмица

Во несреќата, информираат од полицијата, учествувале „Форд Ескорд“, управуван од Т.Т., трактор „ИМТ 533“ без регистарски ознаки управуван од Т.С.(69) од с.Сушица и „Форд Мондео“ со чешки регистарски ознаки, управувано од Г.Д.(33) од Струмица.

По укажаната лекарска помош во медицинскиот центар во Струмица Т.Т. бил препратен во Ургентниот Центар во Скопје и се наоѓа во животна опасност, додека останатите двајца учесници се здобиле со полесни повреди и по укажаната лекарска помош се пуштени на домашно лекување.

Увид на лице место извршил Јавен обвинител и екипа од ПС за БПС-Струмица. Во времето од 22.50 до 03.00 часот сообраќајот на наведениот патен правец бил во прекин за товарни возила, додека патничките биле пренасочени преку алтернативни патишта.