четврток, 20 октомври 2016  |  Вести денес: 55

Тесното сообраќајно грло ќе биде минато, се реконструира патот Маврово- Маврови Анови

mavrovi anovi

Поврзани вести

Со поставувањето на првите метри асфалтен слој, во близина на големите паркинзи, беше означен почетокот на работите на рехабилитацијата на регионалниот пат Маврово-Маврови Анови. Вредноста на овој, за Маврвоскиот регион, важен инфрстаруктурен зафат, изнесува над 76 милиони денари (1,2 милион евра), средства обезбедени од заем од Светска Банка.

Од јавното претпријатие за државни патишта информираат дека до февруари идната година, ова ќе биде сигурна и безбедна сообраќајница.

– Проектот предвидува замена на стариот асфалтен слој со нов на делници каде ширината е 6 метри, а на делниците каде ширината е помала и соодветно проширување. На одредени делови ќе се прават и пешачки патеки за да се постигне поголема безбедност во сообраќајот, изјави Љупчо Георгиевски директор на ЈП за државни патишта.

Тесното сообраќајно грло на обиколниот пат околу Мавровското Езеро ќе биде минато, смета градоначалникот на општина Маврово-Ростуше, Мукрем Мехмеди, кој нагласи дека со реконструкцијата и проширувањето се очекува да се подобри туристичката понуда и животот на жителите во мавровскиот регион.

Иако со децении се барало да се инвестира во оваа делница, тоа досега не беше направено. Ова е исклучително значаен зафат со кој и жителите и туристичките работници ќе имаат корист, подвлече Мехмеди.

Од ЈП за државни патиштата најавуваат дека идната година треба да започне и постапката за реконструкција на делницата од Бунец до селото Леуново, со што би се комплетирала обиколниот пат околу Мавровското езеро.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести