Магазин

Тестенини со модар патлиџан, домати и моцарела

Тестенини со модар патлиџан, домати и моцарела

Модриот патлиџан може да се комбинира со голем број производи, а се смета дека е комплементарен продукт што ги балансира сите други вкусови. Еве еден рецепт како да подготвите вкусни тестенини со модар патлиџан.

Состојки:

  • Тестенини
  • 60 мл  маслиново масло
  • 1 модар патлиџан
  • 250 грама шери  домати
  •  2 чешниња лук
  • Благи пиперки
  • Црн бибер
  • сол
  • 250 грама моцарела
  • Свежи ливчиња нане

Подготовка:

Сварете ја тестенината како и вообичаено, но пред да ја прецедите, излејте 250 мл од водата во чаша.

Во тава загрејте го маслиновото масло и додадете исечкан модат патлиџан и оставете да се пржи додека не добие златна боја (8 до 10 минути). Додадете преполовени шери домати, чешниња лук, зачинете со сол, блага пиперка и црн пипер.

Гответе додека патлиџанчињата не омекнат, однсоно 2 до 3 минути.

Додадете го зеленчукот во тестенините и водата од тестенината и моцарелата и промешајте.

Готовите тестенини можете да ги декорирате со свежи ливчиња нане.