петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Тетовци сакале да прокриумчарат добиток од Македонија во Косово

krava-sverc

Последни вести

Триесет и петгодишниот Х.С. и педесет и едногодишниот Џ.И., двајцата од Тетово сакале да прокриумчарат две грла добиток од Македонија во Косово.

На 12. април годинава, околу 08,30 часот, на илегален премин во близина на ГП „Јажинце“ во близина на месноста викана „Цигански Гробишта“ затекнат е Х.С. при обид да прокриумчари две грла добиток од Р Македонија за Косово. По преземени мерки е утврдено дека Џ.И. заедно со косовски државјанин во Скопје го купиле добитокот, по што со камион го пренеле во неговата куќа, каде се договориле Х.С. за износ од 15 евра да го прокриумчари во Косово.

Против двајцата е поднесена кривична пријава.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести