четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Тиаго Силва дефинитивно не игра против Германија

TIAGO SILVA NE IGRA GERMANIJA

Последни вести

Дисциплинската комисија на ФИФА ја одби жалбата на Фудбалската федерација на Бразил која побара да се укине суспензијата од еден натпревар која ја доби капитенот на “кариоките”, Тиаго Силва поради правилото на парни жолти картони.

Централниот дефанзивец заработи наивен жолт картон на дуелот против репрезентацијата на Колумбија и поради истиот нема да биде во можност да и помогне на својата репрезентација во денешниот полуфинален дуел против големиот фаворит за светската титула, селекцијата на Германија.

Бразилците сметаа дека Тијаго Силва неоправдано добил жолт картон на мечот со Колумбија, кога се обиде да го попречи голманот на оваа селекција, Давид Оспина. Бразилската фудбалска конфедерација таквиот потег на Силва го оцени како “специјална околноср”, меѓутоа Дициплинската комисија на ФИФА категорично го одби нивното барање.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести