петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 11

Тигарот човекојадец во Индија уби деветта жртва

tigar

Поврзани вести

Бенгалскиот тигар кој ловците веќе со недели се обидуваат да го убијат на северот на Индија, усмрти и деветта жртва.

Жртвата исчезнала вчера, а остатоците на телото на еден селанец биле пронајдени во шумата.

Претходно, тигарот усмртил осум лица во шумата во државата Утар Прадеш и веќе извесно време се трага за храна во таа област, со површина околку 130 км на квадратни.

Медиумите наведуваат дека првиот напад е забележан на 29 декември, кога 65 годишен маж го загубил животот во областа Самбал.

Властите ангажираа шесторица ловци за да го убијат тигарот кој се претворил во човекојадец.

Нападите на тигрите врз луѓето се ретки, но во потрага за храна ги напаѓаат и оние кои живеат во нивна близина.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести