среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 48

Тимошенко: Ако Русија го анектира Крим, ќе избие герилска војна

Лидерот на партија „Татковина“ предвиде дека ќе дојде до герилска војна доколку Русија се обиде да го анектира Крим.

timosenko

Поврзани вести

Поранешната премиерка на Украина истакна дека приклучувањето на Крим кон Русија ќе значи нова војна.

Во интервју за Ројтерс, Јулија Тимошенко го повика светот да ја санкционира Русија поради вмешувањето во ситуацијата со Крим.

Лидерот на партија „Татковина“ предвиде дека ќе дојде до герилска војна доколку Русија се обиде да го анектира Крим.

„Непосредна последица е герилска војна.Крим ќе биде жариште на војната. Ако Путин одлучи да користи воено оружје на Крим тогаш каде е крајот? Која земја е следна? Никогаш нема да бидеме во состојба да ја стабилизираме ситуацијата во Украина и во регионот ако токму тука почне војна“, истакнала Тимошенко.

Според неа, потребно е САД и ЕУ да ја контролираат Русија и финанскки и воено.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести