петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Тимошенко: ЕУ да го потпише договорот со Украина без услови

Поранешната украинска премиерка и лидер на опозицијата, Јулија Тимошенко, ги повикала лидерите на Европската унија да го потпишат Договорот за стабилизација и асоцијација со Украина, без поставување на предуслови.

timosenko

Поврзани вести

Во писмото упатено до лидерите на ЕУ, кое што го објави нејзината ќерка Евгенија, Тимошенко, меѓу останатото напишала: „Доколку претседателот Виктор Јанукович попушти под притисокот од масовните протести во Украина и во последен момент одлучи да го потпише договорот, иако за тоа постојат минимални шанси, го повикувам да го потпише тој документ, без условувања, вклучувајќи го и моето ослободување“.

ЕУ како услов за потпишување на договорот го поставила и ослободувањето на Јулија Тимошенко.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести