петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 65

Тимошенко ги поддржа демонстрантите во Киев: Вие сте херои

Продолжуваат немирите во Украина!

Julija-Timosenko

Поврзани вести

Демонстрантите на украинските улици добија поддршка и од поранешната премиерка Јулија Тимошенко.

„Заштитете ја Украина и не се плашете од ништо. Украина нема никој друг да ја брани. Вие сте херои“,им порачала Тимошенко на демострантите кои веќе два месеци протестираат во Киев поради одлуката на претседателот Виктор Јанукович да ги замрзне односите со ЕУ и да се здружи со Русија.

Тимошенко, која издржува затворска казна, им рече на демонстрантите дека да можела, и таа ќе била со нив на улица, пренесе АФП.

Од синоќа во центарот на Киев има неколку стотици илјади демонстранти. Полицијата употребува солзавец.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести