четврток, 20 октомври 2016  |  Вести денес: 52

Тимошенко ќе се кандидира за претседател на Украина

timosenko

Поврзани вести

Поранешната премиерка на Украина, Јулија Тимошенко објави кандидатурата за претседателските избори што ќе се одржат на 25 мај 2014 година, пренесе „Интерфакс“.

„Имам намера да се кандидирам за функцијата претседател“, изјави Тимошенко на прес-конференција во Киев.

Таа додаде дека на конгресот на партијата „Баткивиштина“ на 29 март ќе побара од членките на формацијата да ја поддржат нејзината кандидатура.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести