среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Тимошенко на лекување во Германија

Тимошенко во болница.

julija timosenko

Поврзани вести

Поранешната украинска премиерка започнала третман во болница во германскиот град Берлин.

Докторите од болницата истаканле дека е тешко да се процени колку ќе трае лекувањето на 53-годишната Тимошенко која има три оштени дикскови меѓу пршлените кои се појавиле за време на нејзиниот престој во затвор.

Таа беше осудена за злоупотреба на служената должност додека беше премиер на Украина.

Иако во моментов таа нема никаква политичка улога, но се смета за мошне влијателна личност на политичката сцена во Киев. Украинските медиуми пишуваат дека таа може да се кандидира на претседателски избори закажани за 25 мај.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести