вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 2

Тимошенко: Ослободувањето на Ходорковски, долгоочекувано и историско

timosenko

Поврзани вести

Осудената поранешна премиерка на Украина, Јулија Тимошенко во јавно обраќање кон Михаил Ходорковски, гопоздрави неговото ослободување, нарекувајќи го амнестирањето на поранешниот директор на „Јукос“ долгоочекуван и историски настан за многу луѓе, пишува „Взглјад“.

Тимошенко изрази уверување дека кај Михаил Ходорковски се појавила особена инспирација да се обиде да го направи светот поправеден за многу луѓе.

„И како и многу други луѓе верувам дека ослободувањето на Михаил Ходорковски му даде на светот силен, интелектуален и морален воин, кој макар и малку ќе може заедно со другите да го приближи човештвото кон љубов и сочувство“, изјавила Тимошенко.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести