вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 52

Тимошенко: Русија не и објави војна само на Украина, туку и на САД и Велика Британија

timosenko

Поврзани вести

Откако го окупираше Кримскиот полуостров, Русија не и објави војна само на Украина, туку и на САД и Велика Британија, кои се гаранти за украинскиот суверенитет, изјави во своето обраќање до украинскиот народ поранешниот премиер на земјата Јулија Тимошенко, пренесе „АФП“.

„Владимир Путин знае дека кога ни објави војна на нас, им објави војна и на гарантите на нашата безбедност, САД и Велика Британија“, изјави Тимошенко.

„Не верувам дека Русија ќе ја помине црвена линија. Ако го направи тоа, тие ке изгубар“, истакнала Тимошенко.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести